Ve škole nás učili, že slovesa obvykle vyjadřují nějakou činnost, a slovo „milovat“ je sloveso. Není to něco, co získáte, když budete vyčkávat, a není to ani něco, co poskytujete tím, že o tom jen přemýšlíte. Lidé, kteří dávají láskyplné pocity najevo jen s obtížemi, někdy říkají, že jejich partner „ví, že ho mají rádi“, takže mu to říkat nemusí. Dále pak obvykle vysvětlují, že jen proto, že neříkají „miluji tě“, to ještě neznamená, že lásku nepociťují. Jejich partneři obvykle reagují tím, že odpoví něco jako: „Ano, já vím, že mě máš rád/a, ale občas to potřebuju i slyšet. Posiluje mě to.“
Pokud je pro vás vyslovení věty „Miluji tě“ skutečně obtížné, existuje mnoho různých způsobů, jak ji vyjádřit bez pomoci slov. Někteří lidé používají zástupné obraty, chtějí-li vyjádřit pocity, které je pro ně obtížné vyslovit přímo. Hezkým příkladem, jak to funguje, je film Duch. Postava, již hraje Demi Moore, říká svému protějšku, že ho miluje, a on vždy odpoví slovem „nápodobně“. Takto zašifrované „miluji tě“ sdíleli jen oni dva a v zápletce to sehrálo důležitou roli.
Znám také dva hodně zaměstnané profesionály žijící ve šťastném manželství, kteří si posílají esemesky s číslem 111, které znamená „miluji tě“. Ten druhý vždy odpoví číslem 112, což znamená „já taky“. Dokážou tak upevňovat svůj vztah, i když mají spousty pracovních povinností, tím, že si navzájem sdělují, že na sebe během dne myslí.

(10 minut denně pro váš vztah, Portál 2021)

Foto: Unsplash

Vyberte si téma: