Vaše životní láska si právě zakoupila nové boty, které by podle vašeho názoru vypadaly líp, kdyby ještě nebyly ušité. Tak zdvořile, jak umíte, pohovoříte o celebritách známých sbírkami luxusní obuvi a myslíte si, že partnerovi rozšíříte obzory. A pak mu buď odvážně sdělíte svůj skutečný názor, nebo to necháte být a smíříte se s tím, že předvádět boty na módních přehlídkách prostě nebude.
Říct člověku, kterého máte rádi, že nevypadá nebo se nechová tak dobře, jak by mohl, je dost těžké. Když to nepřijme, můžeme působit příliš kriticky, nebo dokonce zle. Ale vy jste ho chtěli zachránit před možným ztrapněním. Koneckonců je to člověk, kterého milujete, a chcete pro něj jen to nejlepší – kdybyste tak dokázali najít způsob, jak říct to, co chcete, aniž by si to vyložil špatně…
1. Ať chcete sdělit cokoli, říkejte to láskyplně. Tón sdělení zahrnuje 38 % komunikace, takže když mluvíte přátelsky, naslouchající chápe, že se usilovně snažíte mu pomoct, aby se jevil v co nejlepším světle.
2. Nejvhodnější je mluvit osobně. Komunikace je z 55 % vizuální, a když partner vidí váš láskyplný pohled, spíš vás vyslechne.
3. Volte slova opatrně. I když slova představují pouhých 7 % z toho, co se komunikací předává, použití správných slov v pravý čas dokáže změnit kritiku v kompliment. Místo abyste například řekli něco jako: „Když jsem takovéhle boty viděla naposledy, Beatles byli na vrcholu slávy!“, proneste něco konstruktivního, třeba: „Miláčku, v těch botách, co jsme viděli v nákupním centru, bys vypadal skvěle!“

(10 minut denně pro váš vztah, Portál 2021)

Foto: Unsplash