Určitě jste si na svých nechtěných myšlenkách všimli něčeho velice zvláštního a frustrujícího: čím víc se snažíte na ně nemyslet, tím hlasitějšími a neodbytnějšími se stávají. Vaše úsilí jako by mělo přesně opačný účinek. Jako onen ironický efekt – co se děje, když se snažíte mít kontrolu nad obsahem své mysli. Obecnější princip se nazývá „paradoxní úsilí“.
Příklady paradoxního úsilí:
Když se ze všech sil snažíte usnout bez ohledu na to, jestli jste přirozeně ospalí, nebo ne.
Když doděláváte nějakou práci a snažíte se neposlouchat televizi, která hraje v místnosti.
Když se snažíte být zábavní ve chvíli, kdy jste mrzutí.
Když se snažíte smát něčemu, co vám nepřipadá vtipné…
Jestliže se snažíte donutit své tělo, aby se uvolnilo, nutíte se k nějaké emoci nebo se pokoušíte přimět svou mysl, aby ji nenapadaly určité myšlenky, nefunguje to. A přece to většina z nás dělá, když nás urazí nebo vyděsí nějaká nechtěná vtíravá myšlenka. Když pak má naše úsilí opačný účinek, myslíme si, že bychom ho měli zdvojnásobit.
Paradoxní úsilí si můžeme ilustrovat pořekadlem „méně je více“.  Ale aby bylo jasno – naše úsilí v mnoha případech v životě funguje. A většina z nás je přesvědčena, že tvrdá práce zvyšuje naše šance na úspěch. Není tomu tak, že by tvrdá práce zaručovala úspěch, ale obecně platí, že lidé, kteří tvrdě pracují, bývají úspěšnější a dosahují svých cílů v průměru častěji než ti, kteří pracují méně tvrdě. I když to všechno je pravda, v mnoha důležitých životních okamžicích platí, že méně je více.

(Brouci v hlavě, Portál 2020)

Foto: Unsplash

Vyberte si téma: