Možná byste rádi změnili negativní či defenzivní pohled rodiče na věc, a proto mu nabízíte jiná, pozitivní, avšak přehlížená vysvětlení. Může se to týkat jak vás, tak i jiných osob. Váš rodič například mluví s despektem o příbuzném, kterému se nedaří sehnat práci. Vy namítnete, že se onen člověk opravdu velmi snaží, a začnete vypočítávat, co všechno pro to dělá. Rodič najednou úplně obrátí a začne vás zasypávat otázkami nebo komentáři ohledně něčeho, co děláte špatně, ačkoli to vůbec nesouvisí s původním tématem.
Pokud rodiči nabízíte alternativní řešení či vysvětlení, podle něj mu tím pravděpodobně říkáte, že se mýlí, a to nesnese. Nemusíte souhlasit s tím, co říká, ale můžete na to zareagovat nezávazně či neutrálně, například slovy „No teda!“, „To jsou mi věci!“, případně „Kdo by to byl tušil?“ nebo „Páni!“ Jistě přijdete i na lepší neutrální odpovědi.
Pokud už musíte s rodičem o něčem hovořit, zvolte nějaké neutrální téma, ptejte se ho na jeho zájmy, koníčky nebo něco podobného. Otázkami miřte na získávání informací, ptejte se na podrobnosti, pokud rodič něco popisuje, ale vyhýbejte se raději otázkám na to, co si myslí nebo cítí. Nezavádějte řeč na témata, na něž byste mohli mít odlišné názory, může to totiž v rodiči vyvolat dojem, že mu naznačujete, že se mýlí nebo že něco neví. Tento typ narcistického rodiče odlišné názory příliš netoleruje.
(Když narcisté zestárnou, Portál 2020)
Foto: Unsplash