Amy byla pravděpodobně ta nejdepresivnější osoba, se kterou jsem kdy pracoval. Na Amy nic nezabíralo. Obrovská hromada léků, které jí předepsal její psychiatr, mé rady, jak najít motivaci a zaujetí… nic nepomáhalo. Amy měla pro všechno výmluvu.
Z domu vycházela jen jednou týdně, na naše sezení. Nákupy si nechala doručovat, na pozvání k přátelům přestala odpovídat a většinu dne prospala. Sezení ale nikdy nevynechala. Přišla vždycky včas, vysvětlila, proč se nemůže změnit, a objednala si další sezení.
Jednoho dne ale přišla Amy pozdě. Stalo se to poprvé. Moc se omlouvala, řekla, že se musela zastavit v minimarketu pro papírové talíře a že to trvalo déle, než čekala. Byl jsem nadšený, předpokládal jsem, že se rozhodla někoho pozvat. Bohužel vyšlo najevo, že jí už před časem došlo čisté nádobí, a tak jí z papírových tácků.
„Nepokusila jste se nádobí umýt?“
Zavrtěla hlavou. „To je moc náročné, na to nemám dost energie. A k čemu by to bylo? Nikdo ke mně nechodí a mně samotné je jedno, jak to doma vypadá.“
„Když umyjete nádobí, získáte tak částečně kontrolu nad svým prostředím, a to by vám mohlo přinést pocit úlevy.“
Můj návrh rezolutně odmítla, nakonec jsem ji ale dokázal přemluvit k tomu, že do příštího sezení umyje jeden talíř. Zdráhavě slíbila, že umyje jeden kus nádobí, a opustila mou ordinaci. Toho dne večer mi zavolala. Ještě nikdy jsem ji neslyšel tak vzrušenou.
„Vy jste měl pravdu! Jeden jsem umyla, položila ho na čistý kousek kuchyňské linky a byl to skvělý pocit! Je to velice divné. Ten jeden talíř mi vážně dokázal tak nějak zvednout náladu. Rozhodla jsem se umýt ještě jeden, a jak jsem je tam viděla tak naskládané, dostala jsem chuť něco dělat. Nechtěla jsem tomu ani věřit. Umyla jsem ještě pár dalších a s každým dalším jsem pocítila příliv energie. Naskládala jsem je na sebe, uklidila do kredence, pak jsem se pustila do mytí další hromádky a pokaždé jsem měla pocit, jako by… já nevím, jako bych věděla, že můj život bude zas fajn. Mám z toho chuť si doma vygruntovat.“

(Naději se dá naučit, Portál 2021)

Foto: Unsplash

Další články