Společenské pozadí tvoří všichni – významní i „bezvýznamní“ – jednotlivci. Mohou agresorům dávat prostor, mohou těžit z jejich jednání, a proto spolupracovat, nebo ze strachu ustupovat a zavírat oči. Pro svědky je traumatizace násilím výzvou. I kdyby se zdálo, že je možné nezaujmout stanovisko a zůstat nestranný, ve známé větě je obsaženo varování: K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí, aby dobří lidé zůstali lhostejní.
Jako pro sociální bytosti je pro nás životně důležité patřit do společenství. S tím souvisí, že prožíváme jako nanejvýš ohrožující, pokud bychom měli vyvolat odmítání, nebo dokonce agresi těch, na kterých jsme závislí. Mohou mít v rukou náš život nebo něco, co je pro nás podstatné: naše vztahy, postavení, začlenění do společenství, pověst. Uvědomění si, že někteří vlivní lidé nebo instituce se chovají vůči jiným traumatizujícím způsobem, proto vyžaduje odvahu a ochotu riskovat i nepříjemné pocity a zkušenosti. Můžeme se nakonec dostat „na černou listinu“ spolu s těmi, vůči nimž bylo násilí doposud namířeno…
Vždy se však naštěstí najdou lidé, kteří se postaví na odpor, aktivně či pasivně, veřejně nebo ve svém okruhu. Spravedlnost, soucit a sounáležitost s těmi, kdo jsou vystaveni bezpráví, jsou pro ně dost cenné na to, aby případně ohrozili vlastní zájmy. Takových lidí může být více, jestliže dlouhodobě a poctivě kultivujeme soucit a moudrost na úrovni každého jednotlivce i celých skupin.
(Trauma a disociace, Portál 2023)
Zdroj: www.dobrejitro.cz
Fotografie: www.pixabay.com